Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korunovační klenoty

21. 3. 2008

Spousta z vás si při pojmu korunovaní klenoty české představí tři věci : Koruna, žezlo a jablko. Skutečnost je ale jiná. K tomuto pojmu se totiž vztahuje daleko víc věcí.

Koruna

Je asi nejpodstatnější částí. Na počest svého patrona ji Karel nechal pojmenovat Svatováclavská a do kříže, který je v průsečíku zletých pásů, které vedou z horního okraje koruny, nechal vložit svatou Václavovu relikvii. Ke korunovačním klenotům také původní kožené pouzdro na korunu. Pravá koruna je k rozeznání s falzifikáty tím, že látka, která vyplňuje prostor mezi křížem, kostrou koruny a zlatými pruhy je bílá s červeným vzorováním, zatímco repliky jsou s látkou červenou. Ozdobená je pravá koruna ryzím zlatem a drahokamy z celého světa, mnohdy největšími na všech kontinentech.

Žezlo

Je celé pozlacené, vyznačuje se čeeskými granáty, rubíny, křišťály a broušenými růženíny. Není z doby lucemburské vlády, nechal ho vyrobit Ferdinand Habsburský an přelomu 16. a 17. století polu s jablkem.

Jablko

Je podobně zdobené jako žezlo, nechal ho vyrobit Rudolf II.

Korunovační roucho

Je zdobené hermelínem, celočervené.

Ostatkový kříž

Jinak také Korunovační, je v něm uloženo až 15 relikvií stejného počtu světců.

Korunovační meč, zvaný Královský 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

@

(@, 25. 2. 2012 10:58)

@

AOOOOOOOOOJ

(=)*, 14. 1. 2011 9:26)

je tu az moc zajmavich veci

Re: AOOOOOOOOOJ

(prd, 26. 10. 2011 12:10)

ano

fet

(anonym, 1. 12. 2010 11:14)

Karel smrděl jak David Fet.

Diky

(Ion, 2. 2. 2011 20:28)

Diky za vsehno zitra mam test z karla a vubec sem o tom nic nevedel tak ti děuju moc :).

Hmmmmmm

(Anna Pletankova, 15. 1. 2011 11:21)

Mazec hmmmmmm luksusní ale není to cool

nazdar

(DoNi=, 14. 1. 2011 9:29)

aaaaaaahhhhhhhoooooojjjjjjj

ach jo

(luu, 23. 7. 2010 16:03)

asi pred tydnem stojim v vn knichkupectvi a mam polozenou skvelou knizku o Karlovi IV na ostatmich, ale stranou- otocim se a je pryc! a pak vydim jak si cupiřta nejaky chlap s tou mou vybrannou knizkou k pokladne no nenastvalo by vas to? a jeste si nepamatuju jak se jmenovala

Odpověď

(Autorka, 27. 6. 2010 13:46)

Ahoj, žezlo za doby Karla IV. nebylo totéž, které vidím mezi korunovačními klenoty dnes. Bylo ještě z doby přemyslovců. To potom někdy v roce 1611 nechal Ferdinand I. Habsburský nahradit tím, které vidíme mezi kelnoty dnes. Já osobně se domnívám, že to staré přemyslovské žezlo nechal přetavit, aby z něj pak mohl nechat vyrobit to nové, soudím tak podle toho, že o přemyslovském žezle jsem se nikde nic nedočetla a ,,přetavovací" metoda bývala zvykem, ostatně koruna je také přetvořená z té přemyslovské.

pls

(luu, 26. 6. 2010 12:15)

ahoj o Karla IV se zajimam uz delsi dobu a hodne o nem ctu jenze jsem nikde neobjevila co se stalo s tim zezlem... nevis o tom neco jinak tvoje stranky jsou prima...!

velkomoravský prd

(Vanessa, 9. 5. 2010 9:16)

velkomoravský prd je na nic.

OPRAVA

(PEPA SKOČDOPOLE, 21. 4. 2010 15:01)

NEMELO BY U ZEZLA BYT NAPSANE ČESKÝMI A NE ČEESKÝMI?

Moudrost

(Magda, 19. 4. 2010 17:02)

karell iv je moudry

Klenoty

(Karel IV, 4. 11. 2009 17:34)

Koruna

Je asi nejpodstatnější částí. Na počest svého patrona ji Karel nechal pojmenovat Svatováclavská a do kříže, který je v průsečíku zletých pásů, které vedou z horního okraje koruny, nechal vložit svatou Václavovu relikvii. Ke korunovačním klenotům také původní kožené pouzdro na korunu. Pravá koruna je k rozeznání s falzifikáty tím, že látka, která vyplňuje prostor mezi křížem, kostrou koruny a zlatými pruhy je bílá s červeným vzorováním, zatímco repliky jsou s látkou červenou. Ozdobená je pravá koruna ryzím zlatem a drahokamy z celého světa, mnohdy největšími na všech kontinentech.


Žezlo

Je celé pozlacené, vyznačuje se čeeskými granáty, rubíny, křišťály a broušenými růženíny. Je to pouze imitace z Karlovy doby, které nechal vyrobit Rudolf II. spolu s jablkem.

Jablko

Je podobně zdobené jako žezlo, nechal ho vyrobit Rudolf II.

Korunovační roucho

Je zdobené hermelínem, celočervené.

Ostatkový kříž

Jinak také Korunovační, je v něm uloženo až 15 relikvií stejného počtu světců.

Korunovační meč, zvaný Královský

gsdg

(wtgdfg, 23. 5. 2009 20:48)

gxfhcvc

PODEKOVANI

(ADAM, 11. 3. 2009 8:04)

DEKUJI

čau

(fhjopjio, 21. 1. 2009 19:19)

gj=jjsdgjngrnjdfhufnvfn xsdfnfrnsdugtnkčýžčjučřýřjugzužerdzfdhusdfdfhf sdfgzsdgzisefdfsguidgh djudsfhusdfhbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrruihirhirnfvsdybjkfjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjksssssssssssskkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkfhdfhfhjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz215485řřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřřř

Poděkování

(Mirka :-)), 17. 9. 2008 13:30)


Moc Vám děkuju za perfektní články..... moc jste mi pomohla :-). Je to moc hezky napsané. Mirka

hmm

(hmm, 13. 9. 2008 21:32)

Zuzi z toho komentu si nic nedělej holt ten pan "historik"si myslí že seš nějakej pan kolega a ne čtnrnáctiletá holka která to ještě nemá tolik prozkoumaný...ale jinak stránky máš moc pěkný a doufám že budeš pokračovat v jejich rozšiřování protože sou fakt super

Pane kolego, je to jinak...

(Gottfried, 27. 8. 2008 14:43)

Pane kolego, jako historik mám za koníčka Karla IV. a musím Vás upozornit na to, že to, co píšete o koruně, je mírně řečeno chybné.
Karel IV. "nenechal pojmenovat" korunu Svatováclavská, tak se jí prostě v pozdějších staletích začalo říkat, protože patřila sv. Václavovi. Na průsečíku "zlatých pásů" není "svatá Václavova relikvie", ale byl tam (původně) jeden trn Kristovy trnové koruny ze Sainte Chapelle. Originál koruny od kopie se nepozná podle čepiček, protože i letos, když byla vydána publikace o koruně Správou pražského hradu, klidně místo originálu nafotili kopii a vydávali to za originál, a to i s originální čepičkou. Kopie se pozná podle způsobu hlazení povrchu zlata (originálu) nebo zlaceného stříbra (kopie) a zejména podle kamenů, protože ty na kopii jsou ze skla (i když barevně dosti dobře napodobeny, ale bez prasklinek a přirozených defektů skutečných drahokamů). Už neplatí, že máme na koruně největší rubín na světě, protože se zjistilo, že je to turmalín. A i když některé safíry jsou skutečně velmi veliké, nejsou největší na "všech kontinentech".
Přeji Vám mnoho dobrodružství při poznávání Karla IV., když už jste mu založil stránku.