Jdi na obsah Jdi na menu
 


1) Kdy se narodil Karel IV? ( a - 1336, b - 1316, c - 1378 )

2) Jak se jmenoval, než přijal jméno Karel? ( a - Přemysl Otakar, b - vždy se jmenoval Karel, c - Václav)

3) Jak se jmenovali jeho rodiče? ( a - Jan ucemburský a Beatrice Bourbounská, b - Anna Přemyslovna a Václav III., c - Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna )

4) Kam byl odvezen na vychování? ( a - do Francie, b - do Frankfurtu, c - zůstal v Praze)

5) Jak se jmenovaly jeho manželky? ( a - Anna, Anna, Kateřina a Markéta, b - Blanky, Anna, Alžběta a Anežka, c - Blanka, Anna, Anna a Alžběta)

6) Jak se jmenoval Karlův nejstarší syn a kdo byla jeho matka? ( a - Jan, matka Alžběta, b - Karel, matka Blanka, c - Václav, matka Anna Svídnická)

7) Ve kterém roce zemřel Jan Lucemburský a kde? ( a - 1346, v bitvě u Kresčaku, b - 1325, v bitvě na Moravském poli, c - 1412, v bitvě u chlumce)

8) Kterou z následujících budov nenechal Karel IV. vystavět nebo zvelebit? - Karlštejn, Karlův most, katedrála sv. Víta, Klementinum ( a - katedrála sv. Víta, b - Klementinum, c - Karlštejn)

9) Byl Jan Zhořelecký synem Karla IV.? ( a - ano, b - ne, c - ano, ale Karel ho zbavil titulu a vydědil)

10) Kdy zemřel Karel IV? ( a - 1356, b - 1434, c - 1378)

Správné odpovědi -    1b, 2c, 3c, 4a, 5c, 6c, 7a, 8b, 9a, 10c

Za každou správnou odpověď si napočítejte jeden bod...

Vyhodnocení:

10 - 7 bodů - Je vidět, že v otázce Karel IV již nemáte téměř žádné mezery, navštívení těchto stránek pak pro vás bude pouhým spestřením. Jen tak dál!

6 - 4 body - Nic moc, sice jste o tom už někdy něco slyšeli, ale přece jenom by se chtělo na toto téma podívat...proč třeba nezkusit nalést ponaučení právě n těchto stránkách???

3 - 0 bodů - No coment..... 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář